Дефолт

Дефолт . Що таке Дефолт . Визначення Дефолт

Дефолт - це погано чи добре?

Одне з найстрашніших слів у економіці для більшості людей є «дефолт». У багатьох свіжі в пам'яті події 1998 року в Росії. Обвалився рубль, порожні полиці, черги у магазинах. Насправді, за останні 20 років у світі дефолт оголошувався чотири рази: окрім Росії, це ще і Мексика в 1994 році, Аргентина у 2001 році та Уругвай в 2003 році.

Дефолт - це відмова платити за своїми зобов'язаннями. Або, простіше кажучи, відмова сплачувати борги. Він може бути звичайним, тобто коли оголошується офіційно. А може бути i технічним. Такий відбувається, коли ніби як дефолт не проголошувався, але, наприклад, грошей немає, а тому виплачувати борги такий суб'єкт не в змозі. Для багатьох це буде відкриттям, але дефолт може бути і корпоративним, і навіть особистим. Але нас в даній статті цікавить саме дефолт державного рівня.

Як і будь-яке економічне явище дефолт несе в собі не тільки негативні сторони, але й позитивні. Власне саме цієї суперечливості і присвячена ця стаття.

Чому дефолт - це погано?

1. Відмова сплачувати борги - величезний збиток не стільки для репутації держави, скільки для його фінансового рейтингу. Справа в тому, що сучасна економічна система влаштована таким чином, що практично всі країни вдаються до запозичень. Це може робитися як з метою заробітку, так і з цілями покриття деяких «прорахунків» при прийнятті державних рішень. Оскільки ринок кредитів незалежний, то ніхто не зможе примусити дати грошей державі, яка відмовилася від виплати боргів. Це просто збиток. Теоретично надання кредиту в такому випадку можливо, якщо буде надано будь яке забезпечення. Але при розмірах державних запозичень таке все ж рідкість. Тільки якщо пару авіаносців віддати кредитору в якості гарантій. Відповідно держава-банкрут просто втрачає для себе можливість фінансової страховки. І може сподіватися тільки на внутрішні резерви. Які, на жаль, мінімальні.

2. Падіння курсу внутрішньої валюти держави. Оскільки гроші - це мірило, вартість якого змінюється в залежності від рівня довіри до держави, то можливості країни в світовому масштабі різко падають. Грубо кажучи держава бідніє в очах інших. Якщо наприклад, валюта держави впала у вартості в п'ять разів, це означає, що вона тепер може купити іноземних товарів в п'ять разів менше. Це може бути терпимо, якщо зачіпається щось подібне імпорту побутової техніки. Великі проблеми починаються, коли держава не забезпечує безпечний рівень внутрішнього виробництва продовольства. Так і до голоду недалеко. Зрозуміло відповідно ситуації падають і реальні доходи громадян. Рівно на стільки, наскільки держава залежала від імпорту.

3. Зупинка виробництва в країні. Велика частина сучасних технологічних ланцюжків має в своєму ланці іноземний фактор: або комплектуючі, або фінансування. При багаторазовому зростанні вартості виробництва через падіння курсу валюти, така ситуація може зробити роботу компанії збитковою. Вона закривається, люди опиняються без роботи, ситуація посилюється.

4. Банківська система держави різко стискається. Банки дуже сильно залежать від економічного рейтингу держави. У разі дефолту вони не тільки позбавляються можливості скористатися іноземними кредитами, але і їх борг виростає багаторазово. Адже заробляють вони на внутрішній валюті, яка втратила у вартості, а виплачувати потрібно зовсім в інший. У такій ситуації розорення багатьох фінансових установ виявляється неминучим. Це негативно впливає не тільки через практично повного зникнення доступу приватних компаній до кредитування, яке в сучасній економіці є необхідною умовою для росту. Банк заморожує реальні рахунки громадян і компаній. Тобто оголошує корпоративний дефолт. Гроші втрачають всі клієнти банку.

5. Політичні проблеми. Відмова сплачувати борги означає зростання політичного недовіри до держави і відмова до співпраці з нею. Адже кредитуванням займаються інші держави і міждержавні фонди. Відповідно зупиняються всі економічні проекти країни. Ускладнюється вирішення політичних питань. Тепер це буде обходитися набагато дорожче. Все це викликає нові економічні проблеми. В наслідок чого з'являються і нові складнощі політичного характеру, так як ресурсів для їх вирішення стало менше.

Чому дефолт - це добре?

1. Зазвичай дефолт настає в той момент, коли держава набрало боргів понад усяку міру. На виплату як основної частини боргу, так і відсотків по них, йде величезна частина державного бюджету. Необхідні для існування країни завдання/проекти просто не оплачуються. У цьому випадку дефолт дозволяє спрямувати кошти, що раніше йшли за кордон, на вирішення проблем внутрішніх, які страждають від недофінансування.

2. Дефолт виступає засобом підвищення конкурентоспроможності економіки та внутрішніх виробництв. Оскільки зарплати люди отримують в знеціненій валюті, і купувати їм доводиться товари за ці ж гроші, - відбувається здешевлення виробленого товару для зовнішнього покупця. Як за рахунок падіння вартості праці, так і за рахунок здешевлення інших ресурсів внутрішнього виробництва. Вартість товару - одне із самих головних конкурентних переваг. А значить ростуть замовлення, задіюються раніше невикористані потужності, створюються нові робочі місця. Виходить якийсь Китай маленького масштабу.

3. Дефолт перебудовує всю економіку держави. В умовах ізоляції від зовнішнього фінансування і імпорту, держава виходить на безпечний рівень функціонування, коли саме внутрішнє споживання та джерела фінансування є переважаючими. Зробити це в звичайний час часто дуже складно, а часом і неможливо.

4. Лопаються фінансові бульбашки. В умовах катастрофічного падіння фінансової сфери стають непрацездатними дуті сфери економіки. Зростає роль реального виробництва і реальних товарів. В умовах дутої економіки нерідко виникає ситуація, коли акції заводу коштують набагато менше його реальної вартості. Дефолт ж знищує можливості для фінансових перекосів, і реальні цінності повертають свою реальну вартість.

5. У держави з'являється реальна можливість домовитися з кредиторами про зменшення суми боргу. Нерідко за рахунок накопичених відсотків він виростає в кілька разів! За умови оголошеного дефолту кредитори часто йдуть на зустріч, прагнучи отримати назад свої кошти. Іноді це стає виходом для всіх сторін, оскільки нерідко тільки наявність такого фінансового форс-мажору як дефолт, може служити для кредитора юридичною підставою для переговорів по зниженню боргу.

Висновки: дефолт - це не катастрофа. Це просто дуже негативний фактор розвитку економіки. Але часто він виступає засобом оздоровлення фінансової сфери держави, дозволяє різко поміняти вектор розвитку і виправити помилки минулого. Тому не варто розглядати дефолт як повне розорення. Це великий шанс для країни вирватися вперед. Але і не треба забувати, що за цей шанс платять звичайні люди. За помилки політиків, які привели країну до банкрутства, платять звичайні сім'ї і приватні підприємці та компанії. Часто ціною власного особистого дефолту.

Тема: 

Коментарі

Ця стаття відкрила для мене багато нового. Щиро дякую

Отличная статья.

Супер статья

Чомусь здалося таке враження що дефолт це все ж добре і треба його з радістю чекати. Але ж є і скриті моменти в більшості для неосвтчених людей і людей без здатності аналізувати. В першу чергу це буде доволі тривалий час відсутність заробітної плати, а без накопичень для простих людей це все ж таки смерть. В другу чергу буде збільшуватися бандитизм. Тобто дефолт - це подвійний удар по простих громадянах (якщо не з голоду, то заб'ють). Вибачте за реальний песимізм.

Позитивним дефолт може бути лише за умови наявності сильної патріотичної влади, здатної проводити самостійну політику. Інакше держава може не витримати дефолту і розпастися. Україна з існуючою влдао дефолт не переживе! Так що користь від нього буде дуже сумнівною

Додати коментар